O, jak to było dawno! w 1992, ale ciekawe, a przede wszystkim ważne..Wiedza nie powoduje działania, Działanie powodują emocje.
Jednak emocje bez wiedzy powodują działanie bez kierunku (chaos). Dopiero emocje plus wiedza powodują działanie ukierunkowane. DlategoKAŻDA MYŚL, KTÓRĄ CHCEMY URZECZYWISTNIĆ MUSI BYĆ ZAKTYWOWANA EMOCJAMI
Wróćmy więc do początku, do TWOJEGO DLACZEGO, czyli do emocji, a więc zaktywujmy mechanizm twojego sukcesu. Przypomnę, za Brianem Tracy, charakterystykę ludzi sukcesu:
1. Wysokie poczucie własnej wartości, akceptacja samego siebie i miłość własna.
2. Akceptacja całkowitej odpowiedzialności za swoje życie.
Te dwa punkty stanowią fundament najwyższych dokonań.
3. Mentalne programowanie siebie.
4. Wytyczanie celów.
Mniej niż 3-5% ludzi w ogóle posiadacele.
W 1953 r. na Uniwersytecie w Yale zapytano absolwentów, czy posiadają jasno sprecyzowane cele i czy posiadają je w formie pisemnej, cele na życie. Tylko 3% absolwentów miało napisane cele, zrobiony plan, aby go zrealizować. Za dwadzieścia lat zrobiono wywiad z tymi samymi ludźmi (oczywiście z tymi, którzy przeżyli). Okazało się, że wspomniane 3% ludzi, którzy posiadali napisane cele, posiadali w sensie finansowym, więcej niż 97% pozostałych wziętych razem.
Wielki biznesman Hunt spytany jak osiągnąć sukces, powiedział
- Po pierwsze, ty musisz się zdecydować, co ty dokładnie chcesz osiągnąć.
- Po drugie, musisz określić cenę jaką musisz zapłacić, ażeby osiągnąć te cele.
Dlaczego tak mało ludzi posiada marzenia? Są tego cztery przyczyny:
1. Większość ludzi nie rozumie wagi tego. Często ludzie, którzy posiadają cele
pochodzą z rodzin, gdzie przy stole się dyskutuje o celach i kładzie się nacisk na posiadanie celów.
2. Często ludzie nie wiedzą, jak to zrobić. Jest to tragedia naszej edukacji.
3. Brak celów często jest powodowany przez strach przed odrzuceniem, przed destrukcyjną krytyką. Zachowaj więc swoje cele dla siebie, z jednym wyjątkiem, a mianowicie nie ukrywaj ich wobec tych, którzy posiadają własne cele i którzy pomogą ci. Niektórzy zresztą ujawniają swoje cele wszystkim dookoła, aby znaleźć właśnie tych ludzi, którzy mogliby im pomóc, lub stali się ich partnerami.
4. Innym powodem jest strach przed porażką. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz się przygotować na porażkę. Napoleon Hill studiując 500 życiorysów najbardziej przedsiębiorczych biznesmenów w USA zauważył, że
większość ludzi sukcesu swoje NAJWIĘKSZE OSIĄGNIĘCIE odniosła tylko o JEDEN KROK DALEJ poza swoją największą porażkę.
My poruszamy się w tzw. strefie komfortu, gramy bezpiecznie, a nie ryzykownie. Sukces wymaga nieco ryzyka.
NASZE CELE UMOŻLIWIAJĄ NAM KONTROLOWANIE KIERUNKU ZMIAN W NASZYM ŻYCIU
Wyznaczając swoje cele musimy sobie zdać sprawę z obszaru naszych wrodzonych zdolności. Każdy z nas jest specjalny i wartościowy. Każdy może osiągnąć doskonałość i zostać wybitnym w swoim, unikalnym obszarze. Musisz więc znaleźć ten obszar w umiejętnościach, które można by sprzedać.
- Staniesz się wybitny poprzez wykonywanie tego, co uwielbiasz robić.
- Twoich diamentów szukaj w pobliżu, w zasięgu ręki.
Niemniej jednak cele powinny być zrównoważone tzn. nie możesz np. posiadać celu wspinania się na szczyty gór i mieszkania na pustyni.
Cele powinieneś ustalić w trzech kategoriach:
- Rodzina i cele osobiste
- Biznes i cele w twojej karierze
- Cele w udoskonalaniu samego siebie (rozwoju osobistego)
Jakie mogą być twoje cele?
Oto siedem pomocniczych pytań do wyznaczania celu:
1. Wymień 5 rzeczy, które ty cenisz w życiu najbardziej. Jakie to by były rzeczy, za które był byś gotów więcej zapłacić, więcej poświęcić, które byś był gotów bronić, lub bić się o nie. Wymień 5 największych dla ciebie wartości.
2. W ciągu 20-30 sekund napisz najważniejsze cele w twoim życiu.
3. Co byś zrobił, gdybyś wygrał milion dolarów. Co by było pierwszą rzeczą, a co drugą. Innymi słowy, co byś zrobił, gdybyś nie miał fizycznych lub psychicznych ograniczeń. Co byś zrobił, lub posiadał, lub kim byś został.
4. Co byś zrobił, gdybyś się dowiedział, że zostało ci jeszcze 6 miesięcy życia. Jakie zmiany byś zrobił, z kim chciałbyś się zobaczyć?
5. Co zamierzasz zrobić, ale obawiasz się spróbować to zrobić?
6. Spójrz wstecz, jaki typ aktywności daje ci uczucie ważności, wysokiej własnej oceny?
7. Wyobraź sobie, że możesz spełnić jedno życzenie, lub posiadasz pigułkę, którą jeśli zażyjesz, to osiągniesz, co zechcesz. Jakie byłoby twoje marzenie, jeślibyś wiedział, że nie możesz przegrać?
Jaka jest ta jedna, wielka rzecz, o której byś śmiał marzyć, gdybyś wiedział ponad wszelka wątpliwość, że nie przegrasz?
To jest najważniejsze pytanie ze wszystkich, ponieważ mówi ono, co jest twoim wielkim marzeniem i co jest wielką ambicją twojego życia. Jeśli ty potrafisz napisać odpowiedź na to pytanie, to oznacza to, że możesz to mieć. Jeśli ty potrafisz jasno napisać odpowiedź na to pytanie, znaczy że ty jesteś w stanie to osiągnąć. Natura nie jest kapryśna, nie daje jedną ręką czegoś, nie dając nam jednocześnie zdolności do realizacji tego.
Jedyne pytanie to, jak bardzo ty chcesz to osiągnąć i czy jesteś gotów zapłacić cenę, ażeby to zdobyć, ponieważ jedyne ograniczenie jest w twoim własnym umyśle. To ograniczenie nie leży w fizycznej rzeczywistości, a jedynie w umyśle.
Jest istotne abyś wybrał sobie jeden główny cel w życiu, a potem drugi, trzeci etc.
Etapy wytyczania celów:
1.
Pragnienie. Intensywne pragnienie lub potrzeba. Pragnienie jest wielkim motywatorem, ale musi być osobiste i egoistyczne. Nie można np. pragnąć, aby żona, lub mąż się zmienił, lub zrobił coś. To musi być osobiste.
2.
Wiara. Musisz posiadać wiarę, że jesteś w stanie osiągnąć cel, który sobie postawiłeś. Dlatego też cel musi być wiarygodny, realistyczny. Nie możesz postawić sobie celu, który jest daleko ponad twoje obecne możliwości, które nie są wiarygodne dla twojej świadomości. Jeżeli twoja świadomość nie może zaakceptować danego celu, to nie ma mowy, aby twoja podświadomość go zaakceptowała i zaczęła pracować, ażeby obrócić go w rzeczywistość. Np. jeśli zarabiasz $ 20 000 na rok, czy nie byłoby trochę głupie postawić sobie cel $ 100 000 lub milion dochodu na rok i to jutro, albo za rok? Zamiast tego najlepiej zwiększ swój cel o 50%. Tzn. jeśli zarabiasz $ 20 000, zrób afirmację i wizualizację, że zarabiasz $ 30 000 w następnych 12 miesiącach. twój cel powinien mieć 50% prawdopodobieństwo sukcesu. W taki cel jest łatwiej uwierzyć i łatwiej utrzymać w pamięci, a także podświadomość łatwo zacznie pracować, aby go zrealizować. Uczyń swoje cele wyzwaniem i przyczyną, dla której musisz się wytężyć. Każdy cel powinien być na wyższym poziomie osiągalności, aby wyrwać nas z tzw. strefy komfortu i poruszać się na zewnętrznej granicy naszego potencjału jako istoty ludzkiej. Nie ustawiaj je za łatwo i nie rób je niemożliwymi.
3. Napisz
cele w kompletnych detalach, dokładnie, tak jak sobie tego życzysz. Np. dom, to nie tylko np. 200 m kwadratowy, ale opisz go dokładnie, wraz z obejściem, bramą, garażem etc. Póki cel nie znajdzie się na papierze, to nie jest cel, to jest życzenie. Możesz osiągnąć daleko więcej, jeśli napiszesz swoje cele, w porównaniu z tym, co możesz osiągnąć nosząc je w głowie przez lata.
4. Jakie
korzyści chciałbyś osiągnąć poprzez osiągnięcie tego celu? Usiądź i napisz te korzyści. Jeśli to jest cel finansowy napisz, co zrobisz z tymi pieniędzmi, w detalach. Im więcej powodów możesz wymyślić, im więcej korzyści możesz uzyskać większe i głębsze będzie twoje pragnienie i przekonanie, że to jest do osiągnięcia.
5.
Przeanalizuj twoją pozycję, w której się znajdujesz teraz.
6. Postaw
datę wykonania tego przedsięwzięcia. Twój cel powinien być specyficzny i mierzalny, tak żebyś mógł zmierzyć postęp krok po kroku. Musisz poczuć, że poruszasz się w dobrym kierunku, aby oiągnąć ten znaczący cel. Wg Earl'a Nightingale znanego psychologa amerykańskiego, szczęście to postępowa realizacja wartościowego celu lub ideału. Tak więc musisz być w stanie zmierzyć postęp na początku i na końcu, a także w trakcie osiągania celu, gdyż w przeciwnym wypadku stracisz motywację, która zaprowadzi Cię do zdefiniowanego celu.
7. Zidentyfikuj
przeszkody, które musisz pokonać, aby osiągnąć swój cel. Jeśli nie ma przeszkód, to nie jest to cel. To jest tylko aktywność. Kiedy zidentyfikujesz przeszkody, to zauważysz, że one są duże w umyśle, ale kiedy je napiszesz na papierze, stają się małe.
8. Zidentyfikuj
wiedzę, która będzie wymagana, ażeby osiągnąć twój cel.
9. Zidentyfikuj
ludzi, grupę ludzi i organizacje, których współpracy i pomocy będziesz potrzebował, ażeby osiągnąć twój cel. Być może jest to najważniejszy krok ze wszystkich, który wprowadza nas do trzech następujących praw psychologii: (a) prawo siewu i zbioru (b) prawo kompensacji, (c) prawo służenia.
(a)
Prawo siewu i zbioru lub prawo zwrotu. Cokolwiek posiałeś powinieneś zebrać. Teraz zbierasz to, co posiałeś w okresie poprzednim. Tak więc to, co dziś zbierasz w swoim życiu jest rezultatem tego, co zasiałeś w przeszłości. A to co będziesz zbierał w przyszłości jest to, co zasiejesz teraz. Musisz coś włożyć zanim coś uzyskasz, ale również im więcej włożysz, tym więcej uzyskasz.
(b)
Prawo kompensacji mówi, że na każdą akcję mamy równą lecz przeciwną reakcję. Kiedy my analizujemy ludzi, których potrzebujemy do realizacji naszego planu, musimy spytać samych siebie, co możemy uczynić dla nich, ażeby spowodować ich współpracę z nami. Zastanówmy się: co damy od siebie, co będzie naszym udziałem, a prawo kompensacji zagwarantuje nam, że dostaniemy to z powrotem.
(c)
Prawo służenia. Sławę, odznaczenia, lub fortunę itp. możemy uzyskać przez służenie drugiemu człowiekowi. Mogą to być towary lub usługi, które on ceni i które są dla niego ważne. Wszyscy ludzie, którzy osiągają sukcesy zaczynają od myśli i skoncentrowania się na tym, jak oni mogą służyć innym. Oni również wytrenowali nie tylko prawo kompensacji, ale ponadto prawo nadmiernej kompensacji, i zawsze robią więcej, niż to, za co zostali opłaceni. Ludzie nie odnoszący sukcesów wszystko robią na odwrót. Patrzą, co mogą uzyskać w danej sytuacji, zamiast co mogą dać od siebie w danej sytuacji, ażeby ewentualnie z a r o b i ć.
10. Zbierz wszystkie detale i
napisz plan, kompletny plan z priorytetami. Kiedy już go sporządzisz spójrz na niego jeszcze raz i popraw go. Żaden plan nie był napisany perfekcyjnie za pierwszym razem. To sprawdzenie usunie zahamowania, pomyłki, zawody i przeszkody. Poprawiaj i dostosowuj plan do zmieniającej się sytuacji, aż będzie perfekt.
11. Zastosuj jasną umysłową
wizualizację swojego celu, jako już istniejącego w rzeczywistości, już teraz osiągniętego. Stosuj tę technikę w każdym wolnym momencie, wywołuj w wyobraźni obraz tego osiągnięcia.
12.
Determinacja i wytrwałość. Zapewnij siebie samego, że nigdy, przenigdy nie zrezygnujesz, nie poddasz się.
Najlepszy plan na świecie nie zadziała, chyba że to TY go wykonasz.
Wytrwałość. Nikt nie uzyskał niczego bez porażki i następnej porażki. Zwycięzcy stale podnoszą się i idą dalej, wiedząc, że nieuchronny sukces przyjdzie, o ile oni nie zaprzestaną wysiłków. Samodyscyplina jest wytrwałością w działaniu. Twoja wytrwałość jest miarą właśnie twojej wiary w siebie samego.
Na zakończenie muszę przypomnieć o jeszcze dwóch rzeczach:
- Jeśli chcesz urzeczywistnić cel, to musisz pracować nad uczuciem, motywacją, czyli pragnieniem. Aby pogłębić to uczucie spróbuj zaangażować więcej zmysłów do rozpalenia tego uczucia, tak aby wizualizacja była pełniejsza, wyrazistsza, a więc spróbuj to twoje marzenie zobaczyć, usłyszeć, powąchać i dotknąć. Nawet jeśli to jest np. wieża stereofoniczna, to pójdź do salonu i posłuchaj dźwięku, zobacz wygląd, dotknij i jeśli sprzęt jest nowy, to też ma swój zapach. Buduj i wzmacniaj swoje marzenie codziennie.
- Jeśli napisałeś szczegółowy plan wraz z etapami, to po osiągnięciu kolejnych etapów, nie zapomnij o wynagrodzeniu siebie. Niech to będzie nawet drobna rzecz, takie jak lody, czy kino, ale niech będzie nagroda. Ta nagroda będzie znakiem, że przeszedłeś kolejny etap do celu głównego.
Teraz już wiesz wszystko, a więc do dzieła!