piątek, 25 marca 2011

Garść informacji na temat katastrofy nuklearnej

Poniżej cytuję zebrane informację z różnych źródeł na temat katastrofy nuklearnej Fukushima w Japonii i potencjalnego, globalnego zagrożenia.

Co do zagrożenia: stos atomowy jest chłodzony płynnym cezem, bo ten metal ma najniższe ciepło właściwe ze wszystkich i najszybciej się nagrzewa i najszybciej schładza oddając ciepło w trzecim obiegu, gdzie wytwarza się para. Przy trzęsieniu ziemi obluzowały się uszczelki i trochę wyciekło do wody dając reakcję jak ze sodem- powstał wodorotlenek cezu i wodór, który wybuchnął "ze zdziwienia" jak mówią energetycy rosyjscy, wyciekło go niezbyt wiele - około 150 kg, co po rozpyleniu daje ślady promieniowania.

Wprawdzie nie jestem specem od reaktorów atomowych, ale wydaje mi się, że wybór cezu jako substancji chłodzącej, podyktowany był również faktem że ma on stosunkowo duży przekrój czynny, inaczej mówiąc ma bardzo ciężkie jądro, które lepiej może zatrzymać promieniowanie jonizujące.


W Centrum Medycyny Pracy we Wrocławiu mówią że czernobylska chmura nie spowodowała widocznego zwiększenia chorób, była niewyczuwalna, dla miasta przez które płyną radiacyjne strumyki. Warszawska solanka wiślana też już ma ślady bo pompowana jest z głębokości 1000m w Brzeszczu i wpuszczana prosto do Wisły .

http://www.weatheronline.pl/weather/news/fukushima?LANG=pl&VAR=eurad5000

Według obserwacji tej symulacji przez kolegę, radioaktywny CEZ pojawi się nad
Polską ok dn.26.03.2011, na wysokosci 5000 m.,
promieniowanie 0,5 do 1 (Bq/m3)
Ale, co z tego spadnie nam na głowę, chyba nikt nie wie...

Aby zabezpieczyć się przed radioaktywnością należy zwiększyć dawkę jodu i potasu (potas zabezpiecza przed radioaktywnym cezem). W Polsce jodek potasu jest na receptę, podobnie płyn Lugola, ale narkotyki takie jak kodeina są bez recepty (tak działa mafia, no bo kto skontroluje mafię?, niech spróbuje!).

Tak więc pozostała jodyna (na spodeczek koło łóżka) i potas, które osobno są dostępne.

Jednak z potasem to ostrożnie. Dobowa dawka potasu dla dorosłego wynosi 2,5 grama. Dla dziecka należy podzielić wagę dziecka przez 70 kg i proporcjonalnie mniejsza dawka jest dla dziecka.
Niemniej jednak, przekroczenie w górę potasu może spowodować, że serce zatrzyma się w skurczu, natomiast niedobór potasu może spowodować, że serce stanie w rozkurczu. Niedobór potasu może wystąpić przy podawaniu diuretyków np. Furosemidu.
Sam potas jest moczopędny. Np. liście brzozy mają sporo potasu i wchodzą w skład Urosanu, mieszanki na choroby układu moczowego. Wydaje mi się, że bezpieczną formą potasu są wody mineralne. Ja pamiętam Galicjanka miała tego sporo i przez to była bardzo moczopędna, ale teraz nie mogłem kupić. Poza tym wszystkie owoce i ziemniaki mają potas. W aptece potas bez recepty można kupić jako Potas w 1 tabletce jest 80 mg potasu. Poza tym Kalipoz (podobno również bez recepty), ale ten preparat ma chyba dużo więcej potasu, gdyż używa się go dla podniesienia tegoż w wypadku stosowania np. Furosemidu, więc z tym ostrożnie.

Dla znających język angielski:


Thom Hartmann: It's a bigger nuclear disaster then you think!

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=fRRoFdxNdQg


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz