wtorek, 8 grudnia 2009

BPA a dysfunkcja seksualna

Dawniej…

Dawniej to człek miał głos,

Potrafił śpiewać całą noc.

A drzewa w lesie chwiały się, łamały się,

A zwierzynie jeżył się włos.

Więc czemu dziś nie zadrży nawet lis.

Co z wami stało się chłopaki,

Co z wami stało się.

Dawniej to człek serce miał

Do wszystkich lasów, jezior, gór i skał.

Z uporem ciężki plecak niósł w skwar i mróz,

A wieczorem za gitarę brał.

Więc czemu dziś, lepiej do knajpy iść.

Co z wami stało się chłopaki,

Co z wami stało się.

Dawniej na rajdach człek był,

Piękną płeć kochał z całych sił

Dziewczyny wyjmowały wnet zapasy swe,

Człek wiedział z czego żył.

Wiec czemu dziś żadna z nami nie chce iść

Co z wami stało się dziewczyny,

Co z wami stało się..

Wysoki poziom BPA a dysfunkcja seksualna

Co to jest BPA?

Bifenol A (ang. Bisphenol A), powszechnie znany jako BPA, jest związkiem organicznym posiadającym dwie funkcjonalne grupy fenolowe. Jest to dwufunkcyjna cegiełka do budowy kilku ważnych tworzyw sztucznych, a także służy jako dodatek do wielu plastików (plastyfikator). Roczna produkcja tego monomeru sięga 2-3 milionów ton i służy głównie do produkcji poliwęglanów.


Synteza

Już w 1891 roku A.P. Dianin z fenolu i acetonu (stąd w nazwie A) po raz pierwszy zsyntetyzował BPA. Reakcja katalizowana przez kwas solny jest wydajna i produktem ubocznym jest jedynie woda:


(CH3)2CO + 2 C6H5OH → (CH3)2C(C6H4OH)2 + H2O


Z monomeru i fosgenu powstaje polimer poliwęglanowy. Żywica poliwęglanowa jest przezroczysta i stosunkowo wytrzymała mechanicznie, stąd jej zastosowanie do produkcji laminowanych szyb kuloodpornych, lekkich soczewek do okularów, opakowań komputerów, CD i DVD, butelek na wodę do picia, szklanek, wyposażenia laboratoryjnego, a także stanowi wyściółkę metalowych puszek zawierających napoje i inne produkty spożywcze.


BPA jako czynnik zaburzający układ hormonalny


BPA jako estrogen

Od przynajmniej 1936 roku wiadomo, że BPA imituje estrogeny, wiążąc się do tego samego receptora w organizmie człowieka jako naturalny hormon żeński. Badania wykazały, że wśród wielu skutków ubocznych związek ten promuje wzrost komórek ludzkiego raka sutka, nerwiaka niedojrzałego (neuroblastoma), prostaty, a także zmniejsza ilość plemników w nasieniu szczurów.


Odkrycia te zwróciły uwagę na BPA jako potencjalny czynnik ryzyka dla zdrowia, zwłaszcza, kiedy wykazano jego uwalnianie z plastików podczas ekspozycji na silne detergenty i temperaturę.

Jednak do niedawna przedstawiciele przemysłu ignorowali doniesienia badań in vitro, a także badań na modelach zwierzęcych, argumentując brakiem badań na ludziach wykazujących szkodliwy wpływ tego związku na człowieka.


Niemniej jednak w listopadzie 2009 roku ukazały się epidemiologiczne badania przeprowadzone na robotnikach eksponowanych na BPA wskazujące, że związek ten jest odpowiedzialny przynajmniej za objawy męskiej dysfunkcji seksualnej.

Nowe badania (Hum Reprod. Published online November 10, 2009) wykazały, że mężczyźni, pracownicy Chińskiej fabryki chemicznej, eksponowani na BPA mieli ponad 7 razy większy problem z ejakulacją w porównaniu do pracowników nie eksponowanych na ten związek. Eksponowani robotnicy mieli również trudności z erekcją, które były 4 razy częstsze, a także 4 krotnie zmniejszone libido i satysfakcję w życiu seksualnym.

W 2008 roku ukazała się praca przeglądowa wskazująca na związek estrogennych własności BPA z epidemią otyłości i związanym z nią zespołem metabolicznym (cukrzyca, nadciśnienie) [Current opinion in endocrinology, diabetes, and obesity 15: 403–408 (2008)].


BPA a funkcja tarczycy

W 2007 roku wykazano, że BPA wiąże się do receptorów hormonu tarczycy (3,3’,5’-trijodotyroniny, T3) i może mieć wybiórczy wpływ na jego funkcje [Thyroid : official journal of the American Thyroid Association 17 (9): 811–817 (2007)]. Również w 2009 roku

ukazał się artykuł potwierdzający, że BPA jest czynnikiem zaburzającym funkcję hormonu tarczycy [Journal of Health Science 55: 147-160, (2009)]. W szczególności zaburzenie to ma znaczenie w przypadku ekspozycji na ten związek kobiet w ciąży, niemowląt i małych dzieci. Jako związek imitujący estrogen BPA zaburza również rozwój mózgu [Environmental research 108 (2): 150–7 (2008), Brain research reviews 57 (2): 352–362 (2008)].

Badania przeprowadzone w 2008 w Yale School of Medicine na małpach wykazały szkodliwy wpływ neurologiczny ekspozycji na BPA w dawkach równych do tych uznanych przez United States Environmental Protection Agency (EPA) jako maksymalna dawka bezpieczna 50 mg/kg/dzień [Proc. Natl. Acad. Sci. U.S.A. 105: 14187 (2008)]. Badania te wykazały, że BPA interferuje z połączeniami komórkowymi koniecznymi dla pamięci, uczenia się i nastroju.


BPA jako czynnik zaburzający układ dopaminergiczny


W pracy przeglądowej autor doszedł do wniosku, że ekspozycja na BPA w okresie prenatalnym i niemowlęcym wpływa na ośrodkowy system dopaminergiczny podowując nadwrażliwość na narkotyki (skłonności do uzależnień), a także nadmierną ruchliwość u myszy. [Nihon Shinkei Seishin Yakurigaku Zasshi=Japanese journal of psychopharmacology 25: 125–8, (2005)].


W innych badaniach wykazano, że ekspozycja na małe dawki BPA powoduje zaburzenia funkcji receptorów dopaminergicznych, a przez to zaburzenia w rozwoju mózgu [Neuroscience 159: 161–171, (2009)].


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz