piątek, 21 sierpnia 2009

Naturalny sposób na ADD


W ostatnich latach zaburzenie braku uwagi ADD (Attention-deficit disorder) spotkało się ze stosunkowo dużym zainteresowaniem. W rzeczywistości niedawne szacunki wykazują, że w USA 7,4% dzieci i z grubsza 4% dorosłych, jest obecnie zdiagnozowane, jako osoby dotknięte tym zaburzeniem – liczby, które uważa się za daleko większe niż być powinny. Tak więc, nie jest wielkim zaskoczeniem, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na odpowiednią terapię, która działałaby bez uszczerbku dla zdrowia.

Dla wielu osób rozwiązaniem może być po prostu zwykła dieta, która jest wolna od cukru i rafinowanej żywności pozbawionej mikroelementów. Ale jeśli wciąż zmagasz się z tą przypadłością – jak to robi wielu rodziców i pacjentów – to byłbyś szczęśliwy usłyszeć, że niedawno pojawiła się jeszcze jedna alternatywa.

Wyciągi z młorzębu japońskiego (Ginkgo biloba) – popularny suplement ziołowy, otrzymywany z liści drzewa miłorzębu – jest jednym z najszerzej stosowanych dzisiaj naturalnych medykamentów. Wyciągi te zostały sprawdzone klinicznie na wszelkie sposoby, wraz z badaniami wykazującymi pozytywny efekt na wiele zaburzeń sięgających od niewydolność naczyń mózgowych i chorób arterii peryferyjnych, degeneracji plamki żółtej, aż do szumów w uszach (tinitus).

Jednak najbardziej sławnym zastosowaniem tych wyciągów, jest jako mocny naturalny wzmacniacz mózgu – z licznymi dowodami wykazującymi jego zdolność do wzmacniania dziennej pamięci i funkcji kognitywnych, a także wzmacniające zdrowie pacjentów z choroba Alzheimera. Wkrótce do tej listy będziemy mogli również dodać zaburzenie deficytu uwagi ADD.

Ostatnio, opublikowane w czasopiśmie Phytotherapy Research, wyniki badania klinicznego są zaledwie badaniem wstępnym – ale rezultaty są wysoce obiecujące. W badaniach tych oceniano sześć pacjentów ADD w teście Wender-Utah, który mierzy stopień ciężkości szerokiego zakresu objawów – począwszy od niecierpliwości (nerwowości), niespokojności i impulsywności do trudności z koncentracją, uczeniu się, umiejętności społecznych i wielu innych. Ażeby zbadać wpływ Ginkgo biloba na zachowanie pacjentów ADD, wspomniany test przeprowadzano przed i po suplementacji ekstraktem z miłorzębu.

Podawanie ekstraktów Ginkgo biloba znacznie poprawiło ogólny wynik testu Wender-Utah u badanych osób, przy czym najbardziej dramatyczna poprawa była obserwowana w kategorii nieuwagi, nadaktywności i poziomie niedojrzałości. Co więcej, w odróżnieniu od głównego konkurenta na rynku obserwowano jedynie niewielki skutek uboczny.

Pozostaje poczekać, aby stwierdzić, czy te zdumiewające rezultaty mogą być obserwowane również na większej grupie ADD. Niemniej jednak jeśli te badania na niewielkiej grupie są wskazówką, Ginko mógłby się stać największym i dostępnym, naturalnym sprzymierzeńcem w leczeniu zaburzenia ADD.

Pozostaje jednak zauważyć, że wyciągi z Ginkgo biloba nie powinny być używane przez osoby z zaburzeniem krzepliwości krwi lub biorące aspirynę lub inne leki „rozrzedzające” krew, takie jak pochodne kumaryny np. Coumadin®(warfaryna) i Acenokumarol. Ponadto zażywania tych wyciągów powinno się zaprzestać przynajmniej na tydzień przed planowanym zabiegiem chirurgicznym.


Piśmiennictwo:

Niederhofer H. Ginkgo biloba treating patients with attention-deficit disorder. Phytother Res. 2009 May 14. Published Online Ahead of Print.

1 komentarz: