poniedziałek, 18 czerwca 2012

Konflikt jednostki ze zbiorowością

Na marginesie „sektorówki” z wizerunkiem Pożarskiego na meczu Polska-Rosja.

„Sektorówka” to flaga o wymiarach ok. 30 na 50 metrów (wagi ok. 200 kg), która może przykryć sektor na stadionie. Żeby ukrócić ekscesy na stadionach, polski rząd zdelegalizował „sektorówki”. Z tego względu Polacy nie mieli takiej flagi na meczu z Rosją. Jednak UEFA jako organizator mistrzostw w Polsce zezwoliła rosyjskim kibicom na „sektorówkę” z wizerunkiem Pożarskiego i napisem w języku angielskim „To jest Rosja”.

Michaił, spotkany przypadkowo na ulicach Warszawy Rosjanin, nie widział w tym nic zdrożnego. Ot, tłumaczył, Rosjanie chcieli zademonstrować, że chcą zwycięstwa nad Polakami.

Zastanawiałem się nad tym stwierdzeniem, również w kontekście dyskusji, która przetoczyła się w mediach na ten temat.
Człowiek jest istotą społeczną, to znaczy jest jednocześnie jednostką i zbiorowością. I w każdej działalności, każdy z nas musi się zdecydować, który w danym momencie reprezentuje interes: jednostkowy, czy zbiorowy.

Z tego względu, według mnie, należy zadać sobie pytanie na ile ja, jako jednostka, identyfikuję się ze zbiorowością, czy narodem? Na ile motywuję się miłością, czy nienawiścią? W wykorzystaniu symboliki Pożarskiego na fladze podczas meczu z Polską Rosjanie pokazali, że się identyfikują z historycznym wymiarem narodu. A w związku z tym powinni również wziąć odpowiedzialność za rozbiory, napad na Polskę 17 września 1939 roku, a także za Zbrodnię Katyńską. Wszak to Rosja do dziś dnia jest beneficjentem układu Ribbentrop-Mołotow. Jeśli więc wracają do tak odległej historii, wypędzenia Polaków z Moskwy przez wojska Pożarskiego, to dlaczego nie chcą wrócić do tamtych granic? Jak widać pamięć historyczna Rosjan jest bardzo wybiórcza. Nie można jednocześnie odnosić korzyści z historii, a jednocześnie unikać odpowiedzialności, choćby za 17 września 1939 roku i Zbrodnię Katyńską.

W kontekście tym przypomina mi się Jean-Paul Sartre, który w 1964 roku odmówił przyjęcia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, żeby nie identyfikować się z tą organizacją.

niedziela, 10 czerwca 2012

12 czerwca mecz Polska-Rosja, a 13 czerwca – mecz o gaz łupkowy

Autostrada Struków-Konotopa w nocy z 6 na 7 czerca została oddana do użytku w stanie przejezdności, dokonczenie jej ma nastąpić do października. Pierwszy mecz otwarcia Polska zremisowała z Grecją, ja oglądałem druga połowę i to był po prostu horror. Jedynie bramkarz Tytoń, który obronił rzut karny, uratował Polskę przed przegraną.

Niemniej teraz na temat innego meczu, który rozegra się 13 czerwca, a mianowicie o gaz łupkowy.
Obecnie w Posce wydobywa się ok. 4 mld. metrów sześciennych gazu konwencjonalnego rocznie. Natomiast potencjał gazu łupkowego jest tak duży, że Polska mogłaby zapewnić pokrycie zapotrzebowania na gaz dla całej Europy. Jak podali w radiu dotychczasowe zyski jednej gminy z koncesji na poszukiwania gazu wyniosły kilka milionów złotych, podczas gdy wg ekspertów powinny wynieść 1 miliard. Jak widać są to duże pieniądze.

Zaproponowano, że debata sejmowa na ten temat odbędzie się 13 czerwca, kiedy rząd przedstawi w Sejmie propozycję podatkowania gazu łupkowego. 12 czerwca zaś mamy mecz Polska-Rosja na Euro 2012. Czy to zbieg okoliczności? Być może dodatkowo będzie jakaś zadyma, która jeszcze bardziej podgrzeje atmosferę wokół meczu i nikt nie zauważy, co się dzieje na Wiejskiej.
A oto linki ze szczegółami:

http://www.pb.pl/2616570,32827,ms-13-czerwca-projekt-dotyczacy-opodatkowania-weglowodorow

http://www.forbes.pl/artykuly/sekcje/wydarzenia/13-czerwca-rzad-pokaze-projekt-opodatkowania-gazu,27481,1

środa, 6 czerwca 2012

Tuż przed EURO 2012

Za dwa dni rozpoczną się mistrzowstwa Europy w piłce nożnej Euro 2012. Z tej okazji zrobiłem parę zdjęć z przygotowań. Niestety nie wybrałem się na budowę autostrady sławnego odcinka Stryków-Konotopa (polecam na ten temat YouTube), który nie mógł być zbudowany przez 20 lat. Nawet Chińczycy się wyłożyli na tym odcinku. Podwykonawcy, którzy wykonali robotę, a nie dostali zapłaty, grozili blokadą Euro 2012, ale w rozmowach ostatniej szansy ze stroną rządową, po otrzymaniu obietnicy zapłaty, wycofali swe groźby. Podobno odcinek ten ma być oddany do użytku dziś (tzn 6 czerwca 2012) lub jutro (w Boże Ciało!), co umożliwi połączenie Warszawy z Berlinem i resztą Europy. Parę firm (w tym chińska), budujące ten odcinek, zbanrutowało. Prócz tego dwie firmy, które budowały Stadion Narodowy również ogłosiły bankructwo.
Oto migawki z Dworców kolejowych Stadion, Wschodnia i stacja kolejowa Lotnisko Szopena.
Dookoła Stadionu Narodowego miały być baseny hotele etc., ale na razie jest pustkowie posypane żwirkiem (por. foto).

Dworzec Warszawa-Stadion



Dworzec Warszawa-Wschodnia



 

Stacja kolejowa Lotnisko Chopina (Szopena)


Centrum Warszawy